Wiatraki24.pl

Co to jest pompa Mamut?

W swej pierwotnej postaci pompa typu mamut zwana także podnośnikiem powietrznym cieczy to urządzenie, które służy do wysysania z dna zbiornika ciężkich osadów np. błota lub mułu w celu oczyszczenia dna, lub przepompowywania cieczy. W naszym wydaniu pompa Mamut służy do wypompowywania, natleniania lub mieszania wody.

Jak działa pompa typu Mamut?

Do mieszacza umieszczonego na dole pompy dostarczane jest powietrze, które nie musi być sprężone. Powietrze tworzy z cieczą tzw. emulsję czyli, mieszaninę wody i powietrza. Powietrze jest lżejsze od cieczy więc pchane siłą wyporności w górę zabiera ze sobą ciesz tworząc przy okazji siłę ssącą. W ten sposób można odpompowywać wodę lub czyścić dno zbiorników za pomocą dostarczonego tylko powietrza.

Zalety pomp typu Mamut:

- Niska cena urządzenia

- Zerowa cena eksploatacji przy zastosowaniu powietrza z wiatraka (darmowa energia wiatru, wiatrak może stanowić darmowe źródło sprężonego powietrza, woda będzie pompowana kiedy wieje wiatr)

- Prosta konstrukcja

- Łatwość montażu

- Bezawaryjność

- Brak zapychania (W naszych konstrukcjach nie ma możliwości zapchania się pompy mułem, pompy które wykonujemy do wysysania wody nie zaciągają osadu z dna)

Wady pomp Mamut:

- Zanurzenie, pompa wynosi wodę na taką wysokość na jaką jest zanurzona. Zmiana tych parametrów obniża wydajność.

- Zużycie powietrza w stosunku do wody: 3litry powietrza na 1litr cieczy

- Niestabilny przepływ wody

 

Zastosowanie pomp Mamut

Pompy znajdują zastosowanie w akwakulturze do pompowania, przerzucania, mieszania, cyrkulacji, napowietrzania wody w np. w stawach rybnych. Pompa Mamut może również służyć do przepompowywania wody z rzeki lub studzienki melioracyjnej prosto do stawu - za darmo, bezwysiłkowo i cały czas korzystające tylko z darmowego wiatru!Ta strona została odwiedzona 7855 razy