Nasze turbiny do pracy wykorzystują naturalną siłę wiatru, czyli darmową energię dostępną wszędzie gdzie wieje wiatr. W naszym kraju wieje prawie wszędzie przez cały rok, a są to głownie wiatry zachodnie.
Jak działa wiatrak?
Wiejący wiatr ustawia tarczę turbiny prostopadle do siły wiejącego wiatru, a następnie wprawia w ruch obrotowy śmigło wiatraka.
Åšmigło jest zamocowane na sprężarce, która zasysa, a następnie spręża i pompuje powietrze wężem do stawu lub innego zbiornika. Na końcu węża może być podłączony dyfuzor, który będzie rozpraszał powietrze, co zapewni lepsze natlenianie. Wiatrak doskonale sprawdza się latem (napowietrza) oraz zimą (uniemożliwia zmarznięcie stawu). Przeczytaj dlaczego warto napowietrzać stawy >
Ilość tłoczonego powietrzna jest proporcjonalna do prędkości wiatru.
Kierunek wiatru nie ma znaczenia gdyż wiatrak ustawia się zawsze tarczą śmigła prostopadle do siły wiatru. Przed gwałtownymi podmuchami, wichurami lub huraganami wiatrak zabezpieczony jest przez specjalny system hamowania, który spowolni obroty turbiny podczas zbyt silnego wiatru a podczas naprawdę dużego wiatru prawie unieruchomi wiatrak.
Wiatrak nie wymagają żadnego dodatkowego źródła zasilania czyli działa bez prądu. Napędzany jedynie darmowym wiatrem może bezobsługowo działać długie lata, napowietrzając Państwa stawy. Wymaga jedynie standardowego serwisu raz do roku.
Jaką wydajność ma turbina wiatrowa?
Sprężarki które instalujemy przy każdym obrocie korbowodu pompują ok 300cm3 powietrza. Przy stałym lekkim wietrze wiatrak obraca się z prędkością jednego obrotu na sekundę co daje teoretycznie w przybliżeniu 26-30 metrów sześciennych powietrza na dobę wpompowanego bezpośrednio do wody. Oczywiście są to założenia czysto teoretyczne a realna wydajność jest uzależniona od wielu parametrów wiejącego wiatru. Czytaj całość o wydajności wiatraka >